LIŚCIE

Raz do roku organizowana jest zbiórka liści, zgodnie z przyjętym harmonogramem. W dniu odbioru zebrane w workach liście należy wystawić przed posesją. Odbiór jest realizowany od godz. 6.00- 20.00.

Worki na liście można pobrać w Miejskim Domu Kultury Rynek 19, Straży Miejskiej Rynek 7, Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul.Dzieńdziela 44.

Liście z terenu nieruchomości  można poddać procesowi kompostowania z przeznaczeniem do własnego wykorzystania kompostu, a w przypadku braku możliwości ich kompostowania na nieruchomości można je dostarczyć nieodpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jak również  można wrzucić do pojemników  przeznaczonych na bioodpady, które będą odbierane zgodnie z harmonogramem.


POPIÓŁ, ŻUŻEL

Wrzucamy:

PAMIĘTAJ !

KOMPOSTOWNIK

Kompostowanie odpadów powinno być realizowane w wyznaczonym na terenie nieruchomości zorganizowanym miejscu lub urządzeniu, które umożliwia tlenowy rozkład substancji organicznych oraz nie powoduje uciążliwości dla właścicieli sąsiednich nieruchomości.

Wrzucamy:

Kompostownik może być  kupiony w sklepie lub wykonany samodzielnie ? przykład zamieszczony na stronie Ministerstwa Klimatu https://naszesmieci.mos.gov.pl/dla-mediow/artykuly/58-kompostowanie-jak-zaczac

OLEJ JADALNY

Olej jadalny

Praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie.

Przygotuj plastikową butelkę PET

Przelej olej bezpośrednio do butelki PET

  • Butelkę ze zużytym olejem przechowuj w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzać, np. pod zlewem lub w spiżarni.
  • Większe ilości oleju (np. z patelni) lepiej wlewać powoli, ale równomiernym strumieniem.
  • Zawsze miej pod ręką ręcznik papierowy lub chusteczkę higieniczną, aby móc szybko zetrzeć kapiący olej.
  • Po smażeniu ostudź olej, dopiero później przelej do butelki lub słoika.

Masło, margaryna, smalec i inne tłuszcze utwardzone

Wystarczy je rozpuścić i przelać do butelki. Tłuszcze rozpuszczają się zwykle w okolicach 40 °C.

Po napełnieniu butelki PET dobrze ją zamknij i zanieś do najbliższego pojemnika na olej w swojej okolicy. Nie wlewaj oleju bezpośrednio do pojemnika.

Lokalizację pojemników można sprawdzić na stronie https://www.segregujolej.pl/mapa/

Co segregować? Czyli w jakich produktach i potrawach znajdę olej

Pytanie ?Co segregować? wydaje się proste, ale czy tak jest naprawdę? Często podczas przygotowania posiłków nie zastanawiamy się nad segregacją wykorzystywanych przez nas olejów…

Popularne i lubiane smażone potrawy generują duże ilości oleju, który możemy przeznaczyć do segregacji. Jest jednak wiele innych potraw i produktów, na co dzień wykorzystywanych w kuchni.

Na przykład marynowany camembert lub inne marynowane sery z chili, czosnkiem lub warzywami. Takie pyszności są zawsze zanurzone w oleju. I to właśnie olej powoduje mieszanie się smaków, stwarza też warunki do dojrzewania, dzięki czemu możemy rozprowadzić na pieczywie odpowiednio dojrzały camembert. Niezależnie od tego, czy kupujesz pyszne sery, czy sam je marynujesz, pozostały powinien trafić do butelki PET.

Suszone pomidory w oleju. Olej działa na nie konserwująco i jednocześnie pomaga rozwinąć smak i miękkość pomidorów. Niezależnie od tego, czy użyjesz ich do makaronu czy sałatki, pozostały olej możesz przeznaczyć do segregacji. Podobnie jak sos do sałatek – może być na bazie oleju, a jeśli zostanie ci go trochę w misce, wlej go do butelki PET.

Wszelkie warzywa w marynacie – czosnek, papryka, papryczki chili i inne warzywa, po zalaniu olejem, szybko rozwiną swoją przyjemną ostrość i przysmak. Odpowiednio uzupełnią każdą potrawę lub posłużą jako dodatek do grillowanych mięs czy steków. Nawet mały czosnek może zebrać znaczną ilość oleju ? a liczy się każda kropla.

Do marynowania nadają się również wszystkie grzyby jadalne. Do marynaty można dodać zioła lub coś ostrego, aby nadać jej wyjątkowy smak. Olej z marynaty wlej do butelki PET, nawet jeśli zawiera małe kawałki grzybów lub warzyw.

Oliwki sprzedaje się najczęściej w zalewie solnej, ale można je znaleźć także w różnego rodzaju marynatach. Czy próbowałeś oliwek z kaparami polanymi oliwą z oliwek? W połączeniu z białym pieczywem stanowi przepyszną przystawkę. Nawet taki olej z marynat można łatwo przelać do butelki PET i wrzucić do pojemnika do segregacji oleju.

Ryby w oleju w puszce to łatwa i smaczna przekąska, z której można zrobić wiele dań. Do sałatek zalecamy wymieszać świeży, wysokiej jakości olej, a ten z puszek przeznaczyć do segregacji. Oczywiście do odpowiedniego pojemnika na śmieci ? pojemnika na zużyty olej.

Grillowane mięso, warzywa czy ser mogą być zaskakującym daniem, z którego można uzyskać dużo oleju do segregacji. Mięso, bakłażan lub inne potrawy nadające się do grilla trzeba zawsze najpierw marynować w oleju. Idealny jest z czosnkiem, chili lub ziołami. Jeśli po grillowaniu pozostała jakaś marynata, to idealnie! Taką marynatę z grilla również można zlać do PET i wrzucić do pojemnika na olej. Resztki z przypraw lub czosnku w oleju nie mają większego znaczenia.

Smażone domowe pączki są najlepsze w tłusty czwartek, ale jeśli robisz je częściej, możesz olej ze smażenia przeznaczyć do segregacji.

Z kolei bardziej typowe dania ? kotlety, ryby czy paluszki rybne, ryba z frytkami, ser smażony czy frytki możesz smażyć na patelni lub we frytkownicy. Na oleju, maśle, smalcu lub innym tłuszczu. Wszystkie te oleje i tłuszcze nadają się do segregacji. To ważne: po smażeniu zawsze olej powinien ostygnąć, aby uniknąć poparzeń podczas wlewania oleju do PET. Nawet butelka PET nie jest odporna na gorący olej.

Tłuszcz z pieczonego mięsa też można segregować. Podczas pieczenia żeberek lub kaczki zyskuje się ok. 50% tłuszczu. Jeśli nie wykorzystujesz tego tłuszczu, dobrze jest przelać go do butelki PET, a potem dopiero umyć naczynie. W ten sposób tłuszcz nie będzie zapychać rur. Segregować możesz także tłuszcz z rosołu, który powstaje podczas gotowania. Również tłuszcze stałe: masło, margaryna czy smalec możesz przeznaczyć do segregacji.

Jak widzisz, jest wiele potraw i przysmaków, w których znajdują się jadalne oleje i tłuszcze nadające się do segregacji. Nie ma znaczenia, jaką kuchnię preferujesz ? polską, włoską, tajską czy wietnamską. W tym artykule chcieliśmy pokazać, że olej pochodzi nie tylko ze smażenia. Co prawda ??klasyczne smażenie jest popularne w gospodarstwach domowych, ale poza nim jest wiele produktów, w których znajduje się olej, który można przeznaczyć do segregacji.

Dzięki segregacji zużytego oleju chronisz zasoby naturalne i ograniczasz emisję dwutlenku węgla, a także oszczędzisz sobie zmartwień z powodu zatkanych rur w kuchni lub łazience.

To ważne: do pojemników na zużyty olej należy oddawać wyłącznie jadalny zużyty olej i tłuszcz! Pojemniki nie są przeznaczone do składowania olejów i smarów silnikowych, hydraulicznych, technicznych, ani innych przemysłowych.


Jak segregować zużyty olej jadalny?

Przygotuj plastikową butelkę PET

Dobierz jej rozmiar do zużycia oleju w swojej kuchni. Możesz wybrać butelkę półlitrową, litrową, a nawet półtoralitrową. Olej dobrze przelewa się do butelki z szeroką szyjką, na przykład takiej po mleku.

Przelej olej bezpośrednio do butelki PET

Podczas przelewania oleju bezpośrednio do butelki PET, pomocny będzie lejek, zwłaszcza, gdy butelka ma wąską szyjkę. Jeśli olej zawiera resztki jedzenia (np. z marynowanych warzyw lub smażenia i pieczenia), można je wyłapać przez sito. Jeśli utkną w lejku, możesz wepchnąć je do butelki, mogą jednak spowodować zatkanie lejka i rozlanie oleju.

Wskazówki:

Co z tłuszczami, takimi jak masło, margaryna, smalec czy inne tłuszcze utwardzone?

One także nadają się do segregacji. Wystarczy je rozpuścić i przelać do butelki. Tłuszcze rozpuszczają się zwykle w okolicach 40 °C, więc nie musisz się martwić o pęknięcia czy zapadnięcie się butelki.

Po napełnieniu butelki PET dobrze ją zamknij i zanieś do najbliższego pojemnika na olej w swojej okolicy. Nie wlewaj oleju bezpośrednio do pojemnika.

Razem możemy więcej, czyli jak małymi krokami możemy zrobić duże zmiany.

Segregacja odpadów wychodzi nam coraz lepiej, już większość z nas wie, że takie odpady jak papier plastik czy szkło nadają się do segregacji. Ilość produkowanych śmieci jest ogromna, więc cały czas zastanawiamy się nad tym w jaki sposób możemy pomóc naszej planecie poradzić sobie z tym ekologicznym problemem.

Kolejnym niebezpiecznym odpadem wymagającym segregacji jest zużyty olej i tłuszcz jadalny. W Polsce nie ma jeszcze obowiązku segregacji takiego odpadu w gospodarstwach domowych, natomiast powstał EKO Projekt Segreguj Olej, który polega na budowaniu wśród ludzi świadomości odnośnie segregacji zużytych tłuszczy jadalnych. Nie musimy szukać daleko , żeby znaleźć Państwa które już segregują taki odpad. Są to między innymi Czechy, Słowacja, Austria również Belgia czy Anglia.

Niestety większość ludzi wciąż wylewa olej do zlewu lub toalety, nie myśląc o konsekwencjach takiego działania. Olej osadza się w rurach i zmniejsza prawidłowy przepływ ścieków. Nawet ciepła woda z mydłem nie jest w stanie usunąć resztek oleju z rur. Takie działanie prowadzi do poważnych awarii kanalizacyjnych. Można przytoczyć sytuację z roku 2013, która miała miejsce w Londynie, gdzie tłuszcz zatkał sieć kanalizacyjną. Ilość tłuszczu ważyła 130 ton i była mniej więcej wielkości płetwala. W Wiedniu każdego roku pracownicy czyszczą kanały z 170 ton tłuszczu.

Dodatkowo oczyszczalnie nie są w stanie w 100% oczyścić wody z oleju, więc pozostałości zanieczyszczają środowisko przenikając do gleby wody i całego ekosystemu, a nawet zabijają drobne organizmy.

Co możemy zrobić? To nic trudnego, musimy pamiętać żeby olej pozostały po przygotowaniu posiłków w naszym domu zlewać do plastikowej butelki PET a nie do zlewu czy toalety. Następnie musimy wyrzucić taką zakręconą butelkę do oznaczonych czarno pomarańczowych pojemników rozmieszczonych na terenie naszej gminy. Mapa z lokalizacjami pojemników znajduje się na stronie www.segregujolej.pl.

Logotypy UE