Segregacja odzieży i tekstyliów

Segregacja odzieży i tekstyliów

CO Z ODPADAMI – TEKSTYLIAMI OD NOWEGO ROKU 2025 ?

Od 1 stycznia 2025 r. zmieniają się zasady dotyczące odpadów tekstylnych.

Zbędna odzież, obuwie oraz tekstylia, takie jak obrusy, firanki, zasłony, koce, narzuty, pościel, prześcieradła, ręczniki itp., nie mogą być wrzucane do pojemników na odpady zmieszane a muszą być oddzielone od innych i oddane osobno wysegregowane. Umieszczenie ich w niewłaściwym pojemniku będzie traktowane jako brak segregacji i może skutkować podwyższeniem opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Jak postępować z odpadami tekstylnymi?

1. Zbiórki tekstyliów nie nadających się do ponownego wykorzystania:

Odzież, obuwie i tekstylia nie nadające się do ponownego wykorzystania i przeznaczone już tylko do utylizacji, proszę zapakować do worków i oddać w trakcie organizowanych zbiórek, które z pewnością będziemy przeprowadzać od 2025 roku. Szczegóły na temat terminów i miejsc zbiórek będą podawane na bieżąco na stronie internetowej Urzędu Miasta ( https://mikolow.eu/odpady/ ), w mediach społecznościowych i aplikacji EcoHarmonogram.

2. Co zrobić z odzieżą nadającą się do ponownego wykorzystania?

Najlepszym sposobem na pozbycie się zbędnych rzeczy nadających się do ponownego wykorzystania jest oddanie ich do miejsc lub pojemników, z których trafią do osób, które chętnie z nich jeszcze skorzystają.

Ubrania w dobrym stanie można przekazać na cele charytatywne lub skorzystać z innych opcji:

– oddać do Punktu Społecznej Życzliwości przy ul. Podleskiej 14d (tel. 531-252-887),

– skorzystać z platform takich jak InPost lub UbraniadoOddania.pl.

– wrzucić do kontenerów rozmieszczonych na terenie gminy lub oddać w wybranych sklepach.

Dzięki tym rozwiązaniom możemy wspólnie dbać o środowisko i lepiej zarządzać odpadami tekstylnymi.

3. Można też samemu je zawieźć na PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych)

Odpady tekstylne można również dostarczyć na PSZOK-u w Mikołowie przy ul. M. Dzieńdziela 44. Korzystanie z PSZOK-u wymaga Karty PSZOK, którą można wyrobić:

– właściciele nieruchomości jednorodzinnych i mieszanych (w części jednorodzinnej i w części niezamieszkałej) mogą odebrać w Urzędzie Miasta Mikołów (Rynek 16, sala nr 1 lub pokój nr 4, tel. 32-32-48-433).

– w przypadku nieruchomości wielorodzinnych (bloków, kamienic), właściciele lub najemcy lokali muszą okazać: oświadczenie administratora budynku i dowód osobisty.

Osoby działające w imieniu właściciela lub najemcy muszą dodatkowo przedstawić upoważnienie do transportu odpadów (zał. 2 – link: https://mikolow.eu/odpady/gospodarowanie-odpadami/pszok-mikolow/pszok-zasady-przyjmowania/).

Logotypy UE