Z Mikołowa dookoła świata. Przed nami kolejny Rajzefiber

Z Mikołowa dookoła świata. Przed nami kolejny Rajzefiber

Przed nami VI edycja Mikołowskiego Festiwalu Podróżniczego – Rajzefiber. Przed nami spotkania z podróżnikami, prelekcje, projekcje filmowe oraz wystawa zdjęć. Nie obejdzie się również bez konkursów
i nagród dla aktywnych uczestników. Tym razem organizatorzy zaplanowali trzydniową imprezę.
Festiwal rozpocznie się 26 października (w czwartek) i zakończy
w sobotę, 28.10.
Poniżej pełen repertuar.

Inauguracja festiwalu będzie miała miejsce w Centrum Aktywności Społecznej (Rynek 2), na godzinę 19:00 zaplanowana została projekcja filmu Wild Waters w reżyserii Davida Arnauda.
Film otrzymał nagrodę w kategorii: Najlepszy film o sportach górskich podczas Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju 2023.

O Wild Waters:
Akcja filmu wciąga nas w wartki strumień emocji, których źródło bije w górach i w wyjątkowym umyśle bohaterki. Zabiera nas ona głębiej i wyżej, niż można by się spodziewać.

Bohaterka filmu pragnie zasmakować wszystkiego, co doprowadzi ją do chwili, w której czas zwolni bieg przed ostatecznym skokiem. Nie chodzi jej o adrenalinę, ale o głębsze zrozumienie, co jeszcze pozostaje wykonalne. Nie chodzi o to, kim jesteś. Ale o to, jakie jest twoje marzenie i jak chcesz je zrealizować. 

Kolejne dwa dni imprezy odbędą się, już tradycyjnie, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie
(ul. Karola Miarki 5).
Piątek (27.10) rozpocznie się pokazem filmu Transcendence, ten z kolei na tegorocznym Festiwalu Górskim w Lądku Zdrój otrzymał nagrodę za najlepszy film wspinaczkowy. Za reżyserię odpowiada Michelle Smith.

Po seansie zaplanowane zostały spotkania z podróżnikami.
O 18:30 Adam Klimek opowie o podróżach rowerem. Przedstawi też fotografie ze swoich przygód.

Po nim o godz. 20:00 na scenę Miejskiej Biblioteki wejdzie Piotr Horzela.
Opowiadać będzie o podróżach przez 4 kontynenty oraz o tym, czy takie podróże mogą spowszednieć.

W sobotę czekają nas dwa filmy i dwa spotkania.

O 16:30 pokaz filmu To The Hills & Back. Ze wspomnianego wcześniej, tegorocznego festiwalu w Lądu Zdrój autorzy wrócili z nagrodą za Najlepszy film w kategorii człowiek i góry.

„Film traktujący o tak poważnym temacie górskim mógł zostać przedstawiony w sposób mało atrakcyjny albo wręcz ?drętwy?.  Zamiast tego, zabrano nas w podróż naładowaną szczerością, otwartością i głębokimi emocjami. Zdjęcia są w tym filmie znakomite, a przedstawiony materiał prezentuje wysoki poziom, do którego warto dążyć. Oglądamy na ekranie agonię bohatera poprzez niezwykle trudną historię, opowiedzianą z wielką empatią i wyczuciem.”

O 17:15 zobaczymy Balkan Express, organizatorzy zapewniają, że będzie to pełna przygód wspinaczkowa, rowerowa i narciarska -filmowa podróż roku!

„Podróż na rowerze i nartach przez najdziksze góry Europy. Alpiniści Max Kroneck i Jochen Mesle rezerwują bilet kolejowy z Monachium do Salonik i wyruszają w drogę powrotną na rowerach i nartach. Po drodze eksplorują bałkańskie góry, szukają najpiękniejszych tras narciarskich i poznają lokalne społeczności górskie. Dokument przedstawia ich doświadczenia z ponad 2500 km trasy. Wymagająca przygoda na dziesięciu stopniach szerokości geograficznej i pełne szacunku podejście do jednych z najdzikszych gór w Europie.

Festiwal zakończą dwa spotkania.
O godz. 18:00 spotkanie z Pawłem Kunzem i jego prelekcja pt. Las Vegas, Las Palmas, Las Mikołowski: dookoła świata za grosze. O 19:00 Jarosław Kret opowie o swoich podróżach przez Madagaskar.

W piątek i w sobotę w bibliotecznym holu na uczestników festiwalu czekać będzie również wystawa zdjęć ROWEREM PRZEZ ŚWIAT Adama Klimka.

Zapraszamy serdecznie!

Logotypy UE