Wicepremier Elżbietą Bieńkowską z wizytą w Mikołowie

Wicepremier Elżbietą Bieńkowską z wizytą w Mikołowie

Wicepremier  Elżbieta Bieńkowska gościła  4 września w Mikołowie, gdzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkała się z parlamentarzystami, samorządowcami i przedsiębiorcami. Witając gościa, burmistrz Marek Balcer podkreślił, że budynek w którym się znajdujemy odnowiono dzięki środkom unijnym i zostało on nominowany do nagrody głównej w III edycji ogólnopolskiego konkursu „Polska Pięknieje 7 Cudów Funduszy Europejskich”.
Właśnie temat funduszy europejskich  zdominował  dyskusję. Jak podkreśliła wicepremier Bieńkowska na lata 2014 -2020 w ramach polityki spójności do Polski trafi 82,5 mld euro. Wśród głównych priorytetów no co pieniądze te zostaną wydane wskazała  rozwój infrastruktury,  rewitalizację, transport miejski, ale też program inteligentny rozwój, który w całości ma zostać przeznaczony na połączenie nauki i biznesu. 
– Największy wzrost dotyczyć będzie pieniędzy dla przedsiębiorców. W poprzedniej perspektywie finansowej było to 5 mld euro obecnie ma to być cztery raz więcej.  Musimy stworzyć takie podstawy dla polskich przedsiębiorstw, by chciały one finansować badania i rozwój również z  własnych środków  – podkreśliła wicepremier Bieńkowska mówiąc, że państwa stare unii wydają na ten cel 2 procent swego PKB. W Polsce jest 0,9 procent PKB.
W trakcie debaty pojawiły się również kwestie związane z rewitalizacją  obszarów miejskich, partnerstwem publiczno- prywatnym czy też mieszkalnictwem. Nie zabrało również pytań  dotyczących objęcia przez wicepremier Bieńkowską teki unijnego komisarza. Jednak w tej sprawie pani minister  nie chciała mówiąc o  żadnych konkretach.

Komentarze (0)
Wicepremier Elżbietą Bieńkowską z wizytą w Mikołowie
Brak komentarzy
Logotypy UE