W 80 rocznicę zbrodni na Groniach

W 80 rocznicę zbrodni na Groniach

17 września obchodzona jest rocznica zamordowania na mikołowskich Groniach dwunastu 12 powstańców śląskich i harcerzy z Mikołowa i Wyr.

Co roku w rocznicę tej popełnionej przez hitlerowskich Niemców we wrześniu 1939 roku zbrodni, odprawiana jest msza święta, zaś pod pomnikiem, który stanął niedaleko miejsca tej zbrodni, składane są kwiaty i zapalane znicze. Nie inaczej było w tym roku, kiedy świętowana jest 80 rocznica tych tragicznych wydarzeń.

Tego dnia harcerze i uczniowie, a także przedstawiciele władz miasta, środowisk kombatanckich, duchowieństwo oraz delegacja Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego złożyli wieńce i zapalili znicze. W imieniu władz miasta uczynili to wiceburmistrz Iwona Spychała-Długosz oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Remigiusz Kuś.

W trakcie apelu poległych wyczytano nazwiska wszystkich zamordowanych jak i przypomniano okoliczności związane z ich aresztowaniem, chociażby przygotowane przed wybuchem II wojny światowej przez Niemców listy byłych powstańców śląskich i polskiej inteligencji, którzy zostali przeznaczeni do eksterminacji w pierwszej kolejności.

Logotypy UE