Strażackie święto

Strażackie święto

4 maja w dniu świętego Floriana, patrona strażaków, kominiarzy i hutników odbywają się w całym kraju uroczystości związane z Dniem Strażaka. Nie inaczej było w Mikołowie, gdzie zorganizowano powiatowe obchody tego święta. Rozpoczęła je msza święta w intencji strażaków i ich rodzin odprawiona w bazylice św. Wojciecha. Stamtąd poczty sztandarowe, formacje ochotniczej straży pożarnej, drużyny młodzieżowe oraz zaproszeni goście przemaszerowali na rynek, gdzie odbyły się główne uroczystości.
Uczestniczyły w nich władze Mikołowa na czele z burmistrzem Markiem Balcerem i przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Sochą, powiatu reprezentowanego przez starostę Henryka Jaroszka, wicestarostę Henryka Zawiszowskiego i przewodniczącego Rady Powiatu Lucjana Smolorza, radni, przedstawiciele policji, duchowieństwa, straży miejskiej oraz licznie przybyli mikołowianie. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego zagranego przez górniczą orkiestrę KWK Bolesław Śmiały podniesiono flagę narodową, a potem przyszedł czas na podziękowania oraz wręczenie odznaczeń i medali.
W tym roku Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP przyznał 22 złote, srebrne i brązowe Medale Zasłużony dla Pożarnictwa, zaś odznakę  „Strażak Wzorowy” przyznał 19 strażakom, choć nie wszystkie wręczono w trakcie tego święta. Nie zapomniano również o druhach z najdłuższych stażem, a byli to Rudolf Kaczor 70 lat służby oraz  Józef Golasz 60-lat służby  jak i obecni na uroczystości Jan Pająk i Ryszard Stolecki 60 lat służby, którym odznaczenia wręczył burmistrz Marek Balcer. Podsumowano również współzawodnictwo jednostek OSP z terenu Mikołowa, które w 2013 roku wygrała jednostka OSP Mikołów.  Strażackie święto zakończyła grochówka z kotła. 

Komentarze (0)
Strażackie święto
Brak komentarzy
Logotypy UE