Prawdziwe święto gór i podróży w bibliotece. Mikołowski Festiwal Rajzefiber już jutro!

Prawdziwe święto gór i podróży w bibliotece. Mikołowski Festiwal Rajzefiber już jutro!

Przed nami piąta, bardzo mocno „obsadzona” edycja Mikołowskiego Festiwalu Rajzefiber. W sobotę,15.10 Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie zmieni się w miejsce, które zabierze Was w najdalsze zakątki świata.

Czekają na Was niesamowite filmy, prelekcje i emocjonujące spotkania. Przed Wami wiele wzruszeń i uśmiechu podczas kiermaszu charytatywnego organizowanego przez energiczne dziewczyny z Fundacji Kagadi, Na stoisku w holu biblioteki znajdziecie swojskie wypieki, kolorowe przekąski oraz rękodzieło prosto z Afryki! Cały dochód przeznaczony zostanie na realizację priorytetowego na ten moment celu – budowy domu dla podopiecznych Fundacji, który będzie pełnił rolę szkolnego internatu.

Zdecydowanie warto też odwiedzić wystawę elektryzujących zdjęć Jakuba Rybickiego „Afganistan. Zabawy bronią”. Ale od początku…

Festiwal rozpocznie się niesamowicie wzruszającym i głębokim filmem SONDER w reżyserii Jaya Macmillana wyróżnionym na wielu światowych festiwalach.

Kathy i Bruce Macmillan z Kanady zginęli w nepalskiej wiosce w odległej dolinie Langtang, zniszczonej przez trzęsienie ziemi w 2015 roku. 3 lata później ich syn Jay Macmillan jedzie do Nepalu, by przepracować swoją traumę przez podążenie śladem rodziców, odnalezienie ludzi, których spotkali i krajobrazów, które zobaczyli podczas swojej wędrówki. W filmie 'Sonder’ Jay nawiązuje mocne relacje z mieszkańcami Langtangu, pogrążonymi w bólu po stracie bliskich i jednocześnie odbudowującymi swoje społeczności i wracającymi do normalnego życia

Andrzeja Bargiela fanom gór i ekstremalnych wyzwań raczej nie trzeba przedstawiać. O 15.00 zapraszamy na film „Doo Sar:A Karakoram Ski Expedition” Dwa szczyty, dwóch przyjaciół i dwa zjazdy. Andrzej Bargiel i Jędrek Baranowski wyruszają do Karakorum tworzyć historię na swoich zasadach. Ten film to przygoda pełna pasji i miłości do gór wynosząca narciarstwo na ponad 6000 m n.p.m.

Jesteście gotowi wyruszyć w niesamowitą i sentymentalną podróż w Bieszczady? Bieszczadzki zew poczujecie podczas festiwalu oglądając na dużym ekranie film „Sniła mi się połonina”. Obraz nagrodzony przez publiczność na wielu festiwalach przedstawia postać Ludwika Pińczuka – budowniczego i twórcy kultowego schroniska na bieszczadzkiej Połoninie Wetlińskiej zwanego „Chatką Puchatka”.
Ludwik Pińczuk przez dziesięciolecia współtworzył legendę Bieszczad, by następnie samemu stać się ich symbolem.

Po emocjonujących spotkaniach filmowych, płynnie przejdziemy do elektryzujących spotkań „na żywo” z „gwiazdami” naszego festiwalu!

Michał Woroch/ Wheelairtrip

Na pierwsze spotkanie z przygodą zabierze Was o 17.30 Michał Woroch – Podróżnik i fotograf. Laureat wielu nagród, w tym m.in. nagrody Kolosy 2019 w kategorii Wyczyn Roku przyznawanej przez Kapitułę Kolosów oraz Travelery National Geographic 2018 w kategorii Podróż Roku. Wydawca i autor książki Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę. Absolwent grafiki projektowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Uznany jednym ze 100 najbardziej wpływowych Polaków z niepełnosprawnością. Organizator projektów podróżniczo-fotograficznych, w ramach których dotarł między innymi do Mongolii, Indii, Nepalu, na Spitsbergen i do większości państw obu Ameryk. Relacje i zdjęcia z jego podróży ukazały się w polskiej oraz zagranicznej prasie: National Geographic, Adventure Journal, Explorersweb, Traveler, Podróże, Globetrotter, Zwierciadło i Duży Format.

Wheelhairtrip – Z samego południa z Ziemi Ognistej przez dwie Ameryki, aż na Alaskę. Ta droga to sprawdzian dla człowieka i maszyny. Dwóch przyjaciół na wózkach inwalidzkich rzuciło wyzwanie trasie a przy okazji – samym sobie. Przez 12 miesięcy poruszali się Landroverem Defenderem, do którego samodzielnie zaprojektowali szereg udogodnień. Z początku, kiedy opowiadali o swoim planie, pukano się w czoło. Pomimo wszystkich przeciwności ruszyli w podróż życia. Wheelchairtrip – to tysiące kilometrów bezdrożami Ameryki Południowej. Białe piaski pustyni Atacama, rejs Amazonką do serca dżungli – Iquitos, tonięcie w błocie, tropikalne choroby, eksplozje silnika i jeden cel: udowodnić, że można pokonać tę morderczą trasę będąc niepełnosprawnym.

Monika Witkowska

Po niesamowitej dawce emocji lądujemy na drugiej górze świata i najtrudniejszym z ośmiotysięczników – K2. 36 lat temu stanęła na nim Wanda Rutkiewicz (jako pierwsza kobieta), w tym roku Monika Witkowska wspięła się na ten szczyt jako druga Polka. Zdobywczyni 4 ośmiotysięczników (Mt. Everest, K2, Lhotse,Manaslu), Korony Ziemi i wielu innych szczytów. Jedyna osoba na świecie, która ma w swoim dorobku Mt. Everest i K2, jak i ich żeglarskie odpowiedniki (opłynięcie przylądka Horn oraz arktyczną
trasę płn.-zach. z Grenlandii do Alaski). Jako pierwsza opłynęła również
arktyczną Czukotkę. Podróżniczka, która zwiedziła z plecakiem około 180 państw. Autorka ponad 10 książek górskich, żeglarskich i podróżniczych.

Z Moniką spotkacie się w sobotę o godzinie 19.00, będziecie mieli też okazję na zdobycie autografu i pamiątkową fotografię.

V Edycję RAJZEFIBER zakończy się z przytupem!

Przemysław Kossakowski

O 20.30 czeka na Was INTERAKTYWNA PODRÓŻ PRZEZ LATA EKSPERYMENTALNYCH DOŚWIADCZEŃ, czyli spotkanie z Przemkiem Kossakowskim!

Spotkanie z dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książki „Na granicy zmysłów” oraz twórcą cyklu programów „Kossakowski. Szósty zmysł”, „Inicjacja”, „Wtajemniczenie”, „Down The Road”. Przemek proponuje kilka tematów do wyboru. Na początku spotkania publiczność demokratycznie głosuje i do końca będzie miała realny wpływ na przebieg spotkania. „Z kamerą wśród zwierząt”, „Od narodzin po śmierć”, „Odmienne stany świadomości”, a może po prostu „Down The Road”? Interaktywna podróż przez lata eksperymentalnych doświadczeń autora w różnych zakątkach świata.

Macie już rajzefiber przed Rajzefiber? Zapraszamy!

Logotypy UE