Policyjna debata z seniorami

Policyjna debata z seniorami

Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie wraz z Radą Seniorów naszego miasta zorganizowała 28 marca w MDK debatę adresowaną w pierwszej kolejności do osób starszych.

Główne zagadnienia, które poruszono w trakcie spotkania koncentrowały się na kwestiach bezpieczeństwa seniorów, zarówno w domu jak i na ulicy. Szczególnie dużo miejsca poświęcono kwestii bezpieczeństwa w poruszaniu się po drogach.

Obecni na spotkaniu policjanci podkreślali potrzebę zachowania szczególnej ostrożności przez pieszych, wskazując iż nawet przechodzenie na pasach nie daje pełnej gwarancji bezpieczeństwa, stąd apele o szczególną ostrożność przy przekraczaniu jezdni, upewnieniu się, czy jesteśmy widoczni dla kierowców oraz konieczności noszenia odblasków ewentualnie jasnych ubrań.

– Dzięki nim jesteśmy widoczni ze znacznie większej odległości – przekonywali.

Kolejnym zagadnieniem, które poruszano w trakcie debaty były zachęty ze strony funkcjonariuszy do korzystania z policyjnej mapy zagrożeń, na której każdy mieszkaniec może zgłosić jakąś nieprawidłowość. Już w tym roku mieszkańcy Mikołowa na tej mapie zasygnalizowali ich ponad 30, zaś w ciągu dwóch lat funkcjonowania tego narzędzia mikołowianie zgłosili ponad 1200 spraw.

W 50 procentach informacje wskazywane przez mieszkańców znalazły potwierdzenie – mówił obecny na spotkaniu zastępca komendanta KPP Mikołów Dariusz Waligóra. Wśród najczęściej wskazywanych sytuacji dominowały zgłoszenia o przekraczaniu prędkości przez kierujących, spożywaniu alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwym parkowaniu czy potrzebie korekty infrastruktury drogowej.

Spotkanie było również okazją do prezentacji mikołowskich dzielnicowych, rejonów ich pracy oraz zadań, które wyznaczyli sobie do realizacji na najbliższe miesiące.

Uczestniczący w debacie mieszkańcy podnosili kwestie między innymi braku przejścia przez DW 928 (ul. Bielska) w rejonie ulic Jaśminów i Wrzosowej, niedoświetlonych pasów u zbiegu ulic Młyńskiej i Konstytucji 3 Maja, dużej liczby włamań do mieszkań na osiedlu Kochanowskiego, czy najniebezpieczniejszego jak wskazano skrzyżowania w Mikołowie jakim jest Górka Mikołowska i możliwości poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu.

Logotypy UE