Nowy sztandar dla „Dziesiątki”

Nowy sztandar dla „Dziesiątki”

23 listopada jubileusz 30-lecia powstania świętowała Szkoła Podstawowa nr 10. Z tej okazji placówka ta otrzymała nowy sztandar.

Jego poświęcenia dokonał ks. proboszcz Mirosław Godziek podczas mszy świętej odprawionej w intencji uczniów, rodziców i nauczycieli tej szkoły w bazylice św. Wojciecha.
Po niej w murach placówki odbyła się okolicznościowa akademia, w której uczestniczyły władze miasta z burmistrzem Stanisławem Piechula oraz przewodniczącą Rady Miasta Katarzyną Syryjczyk-Słomską na czele. Przybyli również byli i obecni dyrektorzy oraz nauczyciele SP10, rodzice i darczyńcy, wśród nich osoby, które zasponsorowały nowy sztandar.
Obecnie szkoła posiada dwa – pierwszy, nadany w 2012 roku Gimnazjum nr 2, znajdzie się w szkolnej izbie pamięci, oraz nowy, który od tego dnia stanie się jej symbolem. W ten sposób historia zatoczyła koło, bowiem placówka ta wróciła do pierwotnej numeracji – SP 10 i na powrót jest obecnie podstawówką.
W międzyczasie zyskała ona imię Jerzego Kukuczki, największego himalaisty w polskiej historii. To właśnie jego wizerunek zdobi awers sztandaru, zaś na rewersie wyhaftowane zostało godło państwowe, bowiem – jak podkreślono w trakcie uroczystości – sztandar dla szkoły jest tym, czym flaga dla państwa.
Prócz przekazania sztandaru odbyła się również uroczystość przekazania statuetek byłym dyrektorom i wicedyrektorom oraz pięciu nauczycielom, od początku związanym z tą placówką. Pierwszym dyrektorem był Tadeusz Socha, którego w 1991 roku zastąpił Stanisław Michalski, zaś od 1 września 2017 roku funkcję tę pełni Małgorzata Dudkiewicz i to właśnie obecna dyrektor je wręczyła.
Nagrodzono też darczyńców sztandaru, każdy z nich prócz pisemnych podziękowań mógł wbić pamiątkowy gwóźdź w drzewiec.
Był także czas na wspomnienia, prezentacje osiągnięć szkoły oraz życzenia i podziękowania. Całość uświetnił występ szkolnego chóru oraz uczniów.
Przez 30 lat istnienia szkołę ukończyło 1911 absolwentów podstawówki i 2724 gimnazjum.

Logotypy UE