Nowe centrum przesiadkowe

Nowe centrum przesiadkowe

Rusza wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja – NOWE CENTRUM PRZESIADKOWE

To największe przedsięwzięcie ostatnich lat w Mikołowie. Rekordowe jest również pozyskane przez burmistrza Piechulę dofinansowanie zadania. Unia Europejska pokryje aż 95% kosztów, czyli ponad 13 mln złotych. To jednak nie wszystko. By usprawnić ruch w centrum miasta, przebudowany zostanie układ drogowy: poszerzona będzie ul. Prusa, wybudowane zostaną ronda – w tym turbinowe u zbiegu ul. Prusa i ul. Miarki.

Cel inwestycji to zwiększenie komfortu podróżowania, poprawa jakości powietrza dzięki popularyzacji transportu niskoemisyjnego oraz usprawnienie ruchu w centrum miasta. Przestrzeń tej części centrum będzie wyglądała nowocześniej i estetyczniej.

By uciążliwości związane z realizacją przedsięwzięcia były jak najmniejsze, prace będą wykonywane etapami. Pierwszy to budowa łącznika pomiędzy ul. Kolejową, a Waryńskiego (czyli alternatywy dla ruchliwej ulicy Prusa), a także budowa parkingu dla ponad 200 pojazdów.

Kolejne etapy to budowa nowego dworca autobusowego, a także dwóch nowych rond (Prusa-Kolejowa i Wyzwolenia-Rybnicka) i powiększenie istniejącego ronda Prusa-Miarki. Nowy układ i wygląd zyskają perony autobusowe i cała przestrzeń wokół dworca kolejowego i autobusowego. Powstanie wiata dla rowerów, będą nowoczesne tablice informacyjne z wyświetlanym rozkładem i czasem jazdy.

Nowe Centrum Przesiadkowe będzie wygodnym rozwiązaniem dla mikołowian podróżujących do Katowic, Tychów, czy Gliwic. Na parkingu zostawiamy samochód, motocykl, rower, przesiadamy się na pociąg lub autobus i kontynuujemy podróż, w wielu przypadkach osiągając cel szybciej niż samochodem. Dodatkowo zamieniając auto na komunikację publiczną ograniczamy ilość spalin, a to oznacza poprawę jakości powietrza.

Koszt całej inwestycji (wraz z modernizacją układu drogowego) to ponad 20 milionów złotych. Prace związane z ostatnim etapem inwestycji przewidziano na 2020 rok.

Mikołowianie zasługują na nowoczesne centrum przesiadkowe i komfortowe warunki podróżowania.

 

Logotypy UE