Igrzyska Olimpiad Specjalnych!

Igrzyska Olimpiad Specjalnych!

Wielkimi krokami zbliżają się Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Mikołów jest jednym z miast gospodarzy tego wydarzenia.

Olimpiady specjalne to jeden z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie, obok Igrzysk Olimpijskich i Igrzysk Paraolimpijskich. Celem zawodów jest popularyzacja sportu wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną, integracja ze społeczeństwem i rozpowszechnienie idei Olimpiad Specjalnych. Równolegle prowadzona jest też kampania społeczna #GrajmyRazem wśród jej ambasadorów znajdują się między innymi Robert i Anna Lewandowscy, Cezary Pazura, Zygmunt Chajzer, Andrzej Supron czy Jakub Wesołowski. Impreza ma dla zawodników również stricte sportowy charakter, każdy z nich walczy o kwalifikacje do przyszłorocznych Światowych Letnich Igrzysk, które odbędą się Abu Dhabi.

Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych organizowane są po raz jedenasty i po raz pierwszy sportowcy o najwyższe laury zawalczą również w Mikołowie.

Równo 1000 zawodników wraz z trenerami i opiekunami przyjedzie na Śląsk aby wystartować w jedenastu dyscyplinach (m. in. lekkoatletyka, trójbój siłowy, tenis, pływanie, piłka nożna czy kolarstwo). Oficjalna ceremonia otwarcia Ogólnopolskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych zaplanowana jest na 9 czerwca w katowickim Spodku. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak wcześniej należy zaopatrzyć się wejściówkę (można to zrobić za pomocą rejestracji na stronie internetowej www.igrzyska2018.pl).

W Mikołowie olimpijczycy spotkają się na polu golfowym. Tutaj czeka ich dwudniowy turniej. Każdy dzień podzielony będzie na dwa etapy. W pierwszym, między przygotowanym miejscem startu a dołkiem, do którego ma trafić piłka trzeba będzie ominąć specjalnie ustawioną przeszkodę.

Drugi etap to rozgrywka w parach. Każdy z olimpijczyków razem z jednym z zaproszonych na to wydarzenie gości przejdą wspólnie przez 9-cio dołkowe pole, uderzając piłkę na przemian. Całość zakończy się oczywiście ceremonią wręczenia medali. Spośród złotych medalistów golfowego turnieju wylosowane zostaną dwie osoby, które będą członkami polskiej grupy na przyszłorocznych Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Przywitanie uczestników mikołowskiej części Olimpiady odbędzie się w Śląskim Ogrodzie Botanicznym (niedziela 10.06 godz. 9:30)

Całe zawody potrwają do wtorku 12.06.

 

Logotypy UE