Dyżur doradców emerytalnych w Mikołowie.

Kiedy przejść na emeryturę? Przyjdź na konsultacje ZUS do domu kultury

31 sierpnia w godz. od 9:00 do 14:00 w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie będzie można skorzystać z porad doradcy emerytalnego z ZUS.


Jeśli masz pytania dotyczące warunków do przyznania emerytury, wyliczenia prognozowanego świadczenia, informacji na temat niezbędnych dokumentów do złożenia wniosku o emeryturę zgłoś się do mobilnego punktu konsultacyjnego ZUS w MDK.

Od października będzie obowiązywać niższy wiek emerytalny – dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65. W związku z dużym zainteresowaniem tematem w ZUS powołano specjalnych doradców emerytalnych. 31 sierpnia będą oni dostępni dla mieszkańców Mikołowa w tutejszym domu kultury. Zadaniem doradców jest wyjaśnienie zasad przyznawania emerytury, wytłumaczenia co ma wpływ na jej wysokości, poinformowaniu o niezbędnych dokumentach, które należy przedłożyć w ZUS wraz z wnioskiem emerytalnym oraz wyliczenia prognozowanej emerytury, tj. na jaką emeryturę można liczyć ubezpieczony, jeśli skorzysta się z prawa do wcześniejszej rezygnacji z pracy zawodowej, a na jaką w przypadku, gdy zaczekamy z tym do ukończenia 67. roku życia. Tym samym pośrednio podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia.

Wysokość świadczenia doradca wyliczy za pomocą tak zwanego kalkulatora emerytalnego. Wprowadzamy PESEL osoby i pokazują nam się wszystkie dane. Jeśli ta osoba określi się, że chce przejść na emeryturę np. w październiku, listopadzie czy grudniu, to możemy mu wyliczyć symulację tej emerytury, w kwocie brutto.

Trzeba pamiętać o tym, że decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient. Warto pamiętać, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Doradca pomoże również skompletować i wypełnić wniosek. 

Jakie dokumenty warto zabrać ze sobą na spotkanie z doradcą emerytalnym:

  • – dowód osobisty
  • – dokumenty potwierdzające zatrudnienie i ewentualnie wynagrodzenia potrzebne do skompletowania wniosku o emeryturę (np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, książeczki wojskowe, akta urodzenia dzieci)
  • – decyzja o kapitale początkowym
  • – informacje o stanie konta osoby ubezpieczonej
  • – obecny stan środków na rachunku w OFE

 

Podczas konsultacji z ZUS będzie możliwość założenia bezpłatnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych – PUE ZUS.

Komentarze (0)
Dyżur doradców emerytalnych w Mikołowie.
Brak komentarzy
Logotypy UE