Dożynki w Bujakowie

Dożynki w Bujakowie

Od mszy świętej będącej podziękowaniem za plony rozpoczęto sołeckie dożynki w Bujakowie. W jej trakcie poświęcono dożynkową koronę oraz chleb wypieczony z tegorocznej mąki.
Korona dożynkowa została wypleciona z różnych garunków zboża, przyozdobiona kwiatami i ziołami. W Bujakowie jej przygotowaniem zajęły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich.    
Po jej zakończeniu dożynkowy korowód przeszedł na plac przy siedzibie OSP, gdzie odbyła się uroczystość przekazania chleba przez starostów dożynkowych Beatę i Grzegorza Sosna sołtysowi Bujakowa Antoniemu Pucherowi. 
Towarzyszyło temu wypuszczenie kilkuset gołębi pocztowych. Po przekazaniu dożynkowy bochen został podzielony, tak by wszyscy obecni na uroczystości mogli go spróbowa. Gospodarze dożynek częstowali również kołoczem oraz grochówką przygotowaną przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. 
W trakcie festynu występowały również dzieci z bujakowskiego przedszkola i szkoły zabierając nas w podróż po Europie.
W uroczystości uczestniczyły władze miasta na czele z burmistrzem Markiem Balcerem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Sochą, powiat reprezentowali starosta Henryk Jaroszek oraz wicestarosta Henryk Zawiszowski. Nie zabrało również pocztów sztandarowych,  wśród których znaleźli się pszczelarzy, strażacy oraz rolnicy.  
Tegoroczni starostowie  bujakowskich dożynek prowadzą dziesięciohektarowe gospodarstwo rolne. 
–  Specjalizujemy się produkcji zboża i ziemniaków.  Prócz rolnictwa prowadzimy sprzedaż nawozów oraz węgla – mówi Grzegorz Sosna.  W pracy na roli pomagają mu żona Beata, która jest również członkini Koła Gospodyń Wiejskich oraz córki Karolina, Joanna i Izabela.

Komentarze (0)
Dożynki w Bujakowie
Brak komentarzy
Logotypy UE