Ametysty i plazmowe kule

Ametysty i plazmowe kule

Ametysty, plazmowe kule, a nawet kameleon chemiczny wszystko to można było zobaczyć w trakcie XI Powiatowego Młodzieżowego Festiwalu Nauki, który odbył się 14 marca w MDK. Jego oficjalnego otwarcia dokonali burmistrz Stanisław Piechula oraz starosta mikołowski Mirosław Duży, zaś hasło tegorocznego brzmiało: „Co pozostaje w pytaniu, gdy słowa znikają”? Na tak postawione pytanie starało się odpowiedzieć 13 szkół podstawowych i średnich z powiatu mikołowskiego, które zaprezentowało specjalnie na tę okazję przygotowane stoiska.

Odwiedzając to prezentowane przez SP 5 w Mikołowie można było zobaczyć prawdziwy milion złotych oraz inne banknoty sprzed denominacji z 1995 roku, a także rachunki na grube tysiące, wszystko po to, by wskazać iż „gdy znikają słowa to chodzi o … pieniądze”. Z kolei uczniowie mikołowskiego ZST mówili, iż nie wystarczą słowa, bowiem potrzeba jest energia, stąd na ich stoisku można było zobaczyć model samochodu napędzanego wodorem, mini elektrownię wiatrową, kulę plazmową i zegarek z owoców. Uczniowie SP 10 pochwalili się swoją kolekcja minerów, wśród których można było zobaczyć między innymi agaty, ametysty i moriony, zaś licealiści z I LO przygotowali laboratorium pokazując czym jest chemiczny kameleon.

W trakcie imprezy nagrodzono również osoby i instytucje, które przyczyniły się do jego przeprowadzenia, a także nauczycieli i uczniów, którzy przygotowali poszczególne stoiska oraz zwycięzców konkursów plastycznych i filmowych. Całość przeplatały uczniowskie występy wokalne i taneczne. (bj)

Logotypy UE