Dyżur doradców emerytalnych w Mikołowie.
Kiedy przejść na emeryturę? Przyjdź na konsultacje ZUS do domu kultury
31 sierpnia w godz. od 9:00 do 14:00 w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie będzie można skorzystać z porad doradcy emerytalnego z ZUS.
Jeśli masz pytania dotyczące warunków do przyznania emerytury, wyliczenia prognozowanego świadczenia, informacji na temat niezbędnych dokumentów do złożenia wniosku o emeryturę zgłoś się do mobilnego punktu konsultacyjnego ZUS w MDK.
Od października będzie obowiązywać niższy wiek emerytalny – dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65. W związku z dużym zainteresowaniem tematem w ZUS powołano specjalnych doradców emerytalnych. 31 sierpnia będą oni dostępni dla mieszkańców Mikołowa w tutejszym domu kultury. Zadaniem doradców jest wyjaśnienie zasad przyznawania emerytury, wytłumaczenia co ma wpływ na jej wysokości, poinformowaniu o niezbędnych dokumentach, które należy przedłożyć w ZUS wraz z wnioskiem emerytalnym oraz wyliczenia prognozowanej emerytury, tj. na jaką emeryturę można liczyć ubezpieczony, jeśli skorzysta się z prawa do wcześniejszej rezygnacji z pracy zawodowej, a na jaką w przypadku, gdy zaczekamy z tym do ukończenia 67. roku życia. Tym samym pośrednio podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia.
Wysokość świadczenia doradca wyliczy za pomocą tak zwanego kalkulatora emerytalnego. Wprowadzamy PESEL osoby i pokazują nam się wszystkie dane. Jeśli ta osoba określi się, że chce przejść na emeryturę np. w październiku, listopadzie czy grudniu, to możemy mu wyliczyć symulację tej emerytury, w kwocie brutto.
Trzeba pamiętać o tym, że decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient. Warto pamiętać, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Doradca pomoże również skompletować i wypełnić wniosek.
Jakie dokumenty warto zabrać ze sobą na spotkanie z doradcą emerytalnym:
- – dowód osobisty
- – dokumenty potwierdzające zatrudnienie i ewentualnie wynagrodzenia potrzebne do skompletowania wniosku o emeryturę (np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, książeczki wojskowe, akta urodzenia dzieci)
- – decyzja o kapitale początkowym
- – informacje o stanie konta osoby ubezpieczonej
- – obecny stan środków na rachunku w OFE
Podczas konsultacji z ZUS będzie możliwość założenia bezpłatnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych – PUE ZUS.
Komentarze (0)