150 lat Bractwa Strzeleckiego w Mikołowie

150 lat Bractwa Strzeleckiego w Mikołowie

15 czerwca jubileusz 150-lecia świętowało Bractwo Strzeleckie z Mikołowa. Z tej okazji w bazylice św. Wojciecha odprawiona została msza święta  w intencji członków tej organizacji. Po jej zakończeniu w asyście górniczej orkiestry jak i licznych poczt sztandarowych oraz delegacji brackich przemaszerowano na rynek.
Tam odbyła się część oficjalna, w trakcie której burmistrz Marek Balcer odczytał list prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nadesłany z okazji jubileuszu bractwa. – Kiedyś obywatelskiej postawy uczyły bractwa strzeleckie i kurkowe, dzisiaj nasz nowoczesny patriotyzm to ta sama miłość do ojczyzny, której sens wyraża się w odpowiedzialności, działaniu, modernizowaniu otoczenia, budowaniu wspólnoty w poczuciu dumy i tradycji – napisał prezydent RP wyrażając wielki szacunek i uznanie dla wszystkich dawnych i dzisiejszych członków bractwa strzeleckiego w Mikołowie, którzy w swojej aktywności kierowali się pożytkiem lokalnych społeczności i nadrzędnym dobrem Rzeczypospolitej.
W trakcie tej uroczystości wicewojewoda Piotr Spyra wręczył przyznane przez prezydenta RP Krzyże Zasługi dla członków mikołowskiego bractwa. Otrzymali je  srebrny Ryszard Szendzielarz, oraz brązowe – Grzegorz Hat i Dariusz Mrokwa. Z kolei reprezentujący marszałka województwa  śląskiego Marian Jarosz  odznaczył sztandar  Bractwa Strzeleckiego w Mikołowie najwyższym odznaczeniem województwa śląskiego jaką jest Złota Odznaka Honorowa Za Zasługi dla Województwa Śląskiego.  
Tego samego dnia  na terenie Placu Harcerskim zorganizowano festyn, w którym uczestniczyły delegacje zaprzyjaźnionych bractw, samorządowcy oraz mikołowianie, którzy tego dnia mogli posłuchać  sygnałów myśliwskich w wykonaniu grupy Echo Pszczyny, zobaczyć występ zespołu Mikołowianki oraz Gangu Olsena, a także  spróbować swych sił na specjalnie przygotowanej na tę okazję strzelnicy.

Komentarze (0)
150 lat Bractwa Strzeleckiego w Mikołowie
Brak komentarzy
Logotypy UE