15 lecie powiatu, 20 lecie partnerstwa z powiatem Neuss

15 lecie powiatu, 20 lecie partnerstwa z powiatem Neuss

W tym roku obchodzony jest jubileusz 15-lecia powiatu  mikołowskiego oraz 20 lecia nawiązania współpracy z Reńskim Powiatem Neuss. Z tej okazji 28 kwietnia  w MDK w Mikołowie zorganizowano główne uroczystości. W ich trakcie odbyła się ceremonia nadania i poświęcenia sztandaru Powiatu Mikołowskiego przekazanego przez włodarzy gmin go tworzących. W ich imieniu sztandar przekazał burmistrz Marek Balcer, zaś jego poświęcenia dokonał ks.  Mirosław Godziek, proboszcz bazyliki św. Wojciecha.
– Nigdy przed 1999 roku nie funkcjonował powiat mikołowski i to dzięki determinacji samorządowców udało się do utworzyć – mówił zaproszony na uroczystość prof. Jerzy Buzek. O historii i dniu dzisiejszym powiatu mówił starosta Henryk Jaroszek podkreślając, iż określenie „polska powiatowa” brzmi dziś dumnie. Z kolei historię wzajemnych relacji pomiędzy samorządami z Polski i Niemiec wspominali Hans Jurgen Petrauschke oraz jego poprzednik Dieter Patt, a z polskiej perspektywy pierwszy starosta Eugeniusz Wycisło.  
Podczas jubileuszowej konferencji  wręczone zostały również odznaczenia  „Zasłużony dla Powiatu Mikołowskiego”. W tym samym dniu mieszkańcy powiatu mogli bezpłatnie dokonać prześwietlenia płuc, prowadzono badania poziomu cukru we krwi oraz spirometryczne. Artystycznie uroczystość uświetniły występy orkiestry dętej kopalni Bolesław Śmiały  oraz  dziecięcych i młodzieżowych zespołów artystycznych.

Komentarze (0)
15 lecie powiatu, 20 lecie partnerstwa z powiatem Neuss
Brak komentarzy
Logotypy UE