Kuba Sienkiewicz i Kwartet Jurajski

Kuba Sienkiewicz i  Kwartet Jurajski
04
października 2019
Piątek 19:00 - 21:00
Organizator:
Miejski Dom Kultury, Rynek, Mikołów, Polska
Organizator:
Ilość miejsc: 0
Cena biletu: 60
Dodaj do swojego kalendarza Google

4.10.2019, godz. 19:00
sala widowiskowa, cena: 60 zł (55 zł ulgowy)*

*bilet na kartę mieszkańca gminy Mikołów do nabycia TYLKO W KASIE MDK


Kuba Sienkiewicz – Kwartet Jurajski

Kuba Sienkiewicz przyszedł na świat w Warszawie 24 listopada 1961 roku. Jest polskim muzykiem, piosenkarzem, autorem tekstów, lekarzem neurologiem i doktorem nauk medycznych, liderem zespołu Elektryczne Gitary.

BIOGRAFIA I ŻYCIORYS KUBY SIENKIEWICZA

Do jego inspiracji należeli tacy jak Jacek Kaczmarski, czy też Jan Kelus oraz Wały Jagiellońskie. Strajki lat 1980-81 zaskoczyły go na studiach, były to pierwsze dla niego okazje do publicznych występów dla Kuby. Kolejne lata to szereg udanych występów w mniejszych i większych klubach, mieszkaniach, a nawet w parafiach. Podejmował także próby zarejestrowania swych solowych utworów.

Sienkiewicz równolegle do kariery muzyka prowadzi profesjonalną praktykę lekarską jako lekarz neurolog. Ukończył bowiem studia na Akademii Medycznej w Warszawie, odbierając dyplom lekarza medycyny w roku 1986. Jako neurolog poświęca uwagę zaburzeniom ruchowym, głównie chorobie Parkinsona – pracował m.in. w Klinice Neurologicznej AM w Warszawie, również później w Poradni Schorzeń Pozapiramidowych. Specjalizację I stopnia z neurologii uzyskał w roku 1990.

Od początku muzycznej kariery porusza się na polu zarówno piosenki aktorskiej, jak i stylistyki rockowej. W 1986 roku zaczął grać na gitarze w zespole Niepodległość Trójkątów. Rok później powstało grające mieszaninę rocka i ska Miasto. Jednak prawdziwą karierę muzyk rozpoczął wraz z powstaniem zespołu Elektryczne Gitary w 1990 roku.

Elektryczne Gitary powstały za sprawą przekształceń zespołu Miasto – wówczas to Rafał Kwaśniewski i Piotr Łojek złożyli Kubie propozycje posady wokalisty i lidera, całości dopełnił jeszcze Marek Kanclerz, czyli perkusista. Debiutancki album grupy z 1992 roku, zatytułowany „Wielka Radość” był sporym przebojem, promowanym przez pierwszy hit, mianowicie „Jestem z miasta”. Do dziś kapela zdążyła wydać sześć albumów studyjnych oraz dwa krążki koncertowe.

Pierwsza solowa płyta Kuby Sienkiewicza ukazała się już w 1994 roku, pod tytułem „Od morza do morza” – znalazły się na niej jego, jak i idoli z jego lat młodzieńczych, czyli Jacka Kleyffa czy Jana Kelusa. Następny longplay zatytułowany „Źródło” z 1998 roku był w całości złożony z piosenek Kleyffa.

W roku 1997 zespół Elektryczne Gitary skomponował muzykę do popularnej komedii Juliusza Machulskiego pt. „Kiler”. Film był strzałem w dziesiątkę, a promujący go utwór został jednym z największych przebojów tamtego roku. Wspólnie z zespołem Sienkiewicz zaaranżował też muzykę do „Spony” oraz drugiej części „Kilera”, czyli „Kiler-ów 2-óch”. Zagrał też epizodyczne role aktorskie w filmie „Chłopaki nie płaczą” oraz „Poranek kojota”.

W 2001 roku wyszła płyta Sienkiewicza pt. „Kup pan cegłę”, dedykowana Amnesty International. Ten sam rok to również jego ścieżka muzyczna do kolejnego filmu zatytułowanego „Kariera Nikosia Dyzmy”. Natomiast „Powrót Brata” z 2003 roku jest ostatnią studyjną płytą Sienkiewicza wydaną w zwykłym obiegu. Następne dwie pozycje takie jak „Fikcja Solo” z roku 2004 i „Plaga” z 2005 – to zbiory plików mp3 do pobrania z oficjalnej strony artysty, za darmo.

Kuba Sienkiewicz regularnie podejmuje współprace również ze sceną kabaretowo-muzyczną, konkretnie z formacją tej branży „Śmietanka łowicka” oraz „Scena kabaretowa” Marka Majewskiego. Sienkiewicz pisze też felietony, m.in. dla pisma „Charaktery”, „Muza”, „Wziernik” czy też „Primum Homo”. Jako neurolog zalicza się do członków Movement Disorder Society, wydaje też specjalne poradniki dla osób cierpiących na zaburzenia ruchowe. W latach 2002-2006 Sienkiewicz wiceprezesował Radzie Programowej regionalnego „Radio dla Ciebie”. Występuje też jako przewodniczący Rady Polskiej Fundacji Muzycznej (źródło: https://zyciorysy.info/kuba-sienkiewicz/).

Wydarzenia, które mogą Cię zainteresować

Logotypy UE