14 listopada Dzień Czystego Powietrza
14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza w związku z tym Gmina Mikołów rozpoczyna kampanię edukacyjną pod hasłem „Lubię oddychać czystym powietrzem”. Celem kampanii jest ograniczenie poziomu zanieczyszczenia powietrza, będącego efektem niskiej emisji.
Coroczne przekroczenia niskiej emisji spowodowane są przede wszystkim spalaniem w kotłach domowych węgla o niskiej jakości, mułu węglowego, flotokoncentratu, a nawet śmieci. Zasadniczo są to te zanieczyszczenia, które są emitowane przez kominy o niskiej wysokości czy paleniska. Wysokość ma znaczenie, ponieważ to właśnie emisja z niskich kominów rozprzestrzenia się po najbliższej okolicy i najbardziej szkodzi okolicznym mieszkańcom. Wiedzą o tym doskonale ci, których sąsiedzi mają bardzo niskie kominy – wtedy dym, odór i bród mogą dać się we znaki w bardzo widoczny sposób, brudząc elewację pobliskich domów. Niska emisja ma zasięg lokalny, może dotyczyć nawet jednej dzielnicy.
Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Polska należy do krajów, w których powietrze jest najbrudniejsze.
Toksyczne substancje, jakie niesie ze sobą niska emisja, osiadają na roślinach, w glebie, pogarszają stan zieleni, powodują zakwaszenie i skażenie metalami ciężkimi gleb i wód, podtruwają zwierzęta i przede wszystkim nas.
Co może nam grozić?
Wdychanie szkodliwych substancji może między innymi zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, powodować choroby układu oddechowego, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, alergię, astmę. Zazwyczaj problemy zdrowotne ujawniają się dopiero po kilku lub kilkunastu latach przyjmowania niewielkich dawek trujących chemikaliów.
Każdy chce oddychać świeżym powietrzem, każdy – gdy go zapytać – odpowie, że nie ma nic cenniejszego niż zdrowie. W praktyce jednak dokonujemy różnych dziwnych kalkulacji, które nie zawsze przynoszą nam prawdziwe korzyści. Bo czy sens ma oszczędzanie na sposobie ogrzewania domu, jeśli może nas to w przyszłości słono kosztować?
Wedle raportu WHO z 2014 r., każdego roku w Polsce zanieczyszczone powietrze kosztuje podatników 101,8 mld dolarów., kalkulowanych jako zewnętrzne koszty zdrowotne. Każdego roku z powodu zanieczyszczonego powietrza w konsekwencji przewlekłych chorób układu oddechowego, naczyniowo sercowego czy neurologicznego, ataków serca, zawałów czy udarów umiera przedwcześnie 45 tys. Polaków.
Każdy z nas jest narażony na skutki zdrowotne brudnego powietrza. Każdy z nas może jednak przyczynić się do upowszechnienia Dnia Czystego Powietrza i jego przesłania stosując kilka zasad:
– nigdy nie spalaj śmieci w domowym piecu
– jeśli ogrzewasz dom piecem węglowym kupuj węgiel dobrej jakości, nie pal flotem lub mułem węglowym (paląc mułem węglowym lub flotem obsiewasz sobie podwórko metalami ciężkimi w dużych dawkach w tym rtęcią)
– zaplanuj zmianę systemu ogrzewania w swoim domu na gazowe lub podłączenie do sieci ciepłowniczej, albo wymień swój piec węglowy na nowoczesny klasy 5
– pomyśl o poprawie termoizolacji domu, dzięki której zmniejszy się praca kotła grzewczego oraz… koszty ogrzewania
– pomyśl o zainstalowaniu paneli solarnych, pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych
– wybieraj rower lub komunikację publiczną zamiast samochodu i zachęcaj do tego innych
– reaguj na to co wylatuje z komina sąsiada
Często przymykamy oko na uporczywy dym z komina sąsiada, bardziej niż własne zdrowie, ceniąc źle pojmowaną sąsiedzką solidarność i dobre relacje. Nie narażajmy siebie i innych na wdychanie trującego powietrza. Reagujmy, gdy widzimy, że ktoś emituje szkodliwe substancje, paląc śmieci zwróć uwagę sąsiadowi lub zgłoś to Straży Miejskiej w Mikołowie
pod numer 986 lub 32 226 02 91
mailowo na adres bsm1@mikolow.eu
lub osobiście w siedzibie Straży Miejskiej w Mikołowie, Rynek 16.
Wykorzystano materiały Fundacji Ekologicznej ARKA oraz serwisu Ważna Misja Zdrowa Emisja
Jeśli naprawdę uważasz,
że środowisko naturalne jest mniej ważne niż ekonomia,
to spróbuj wstrzymać oddech i liczyć pieniądze.
Dr Guy McPherson
Zapisz
Komentarze (0)