Spotkanie z redaktorami monografii historycznej. Wykład prof. J. Sperki i prof. R. Kaczmarka
Autor:
switczak
1.03.2022

03
marca 2022
Czwartek 17:00 - 19:00
Organizator:
Miejska Placówka Muzealna w Mikołowie, Karola Miarki, Mikołów, Polska
Organizator:
Ilość miejsc: 0
Cena biletu: 0
Dodaj do swojego kalendarza Google
Zapraszamy do muzeum na spotkanie poświęcone wydanej z okazji 800-lecia miasta, dwutomowej monografii historycznej. Naszymi gośćmi będą redaktorzy i autorzy tej ważnej dla naszego miasta pozycji:
Jerzy Sperka – profesor nauk humanistycznych, polski mediewista, pracownik naukowy Instytutu Historii Wydziału Humanistycznego UŚ. Autor ponad 150 artykułów i biogramów, 4 monografii autorskich oraz monografii zbiorowych. W monografii Mikołowa autor rozdziałów: ?Nazwa i herb miasta?, ?Średniowiecze?.
Ryszard Kaczmarek – historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Wydziału Nauk Społecznych UŚ, badacz dziejów Górnego Śląska w XIX wieku i XX wieku, a w szczególności ziemi pszczyńskiej. W monografii Mikołowa autor rozdziałów ?W II Cesarstwie Niemieckim?, ?W okresie pruskim?.
Wydana monografia to pierwsza tak obszerna i wyczerpująca pozycja naukowa o Mikołowie. Na jej kartach opisano historię miejscowości, począwszy od wczesnego średniowiecza, przez skomplikowane dzieje górnośląskiego miasta pogranicza, na którym ścierały się wpływy czeskie, polskie i niemieckie, gdzie współistniały religie katolicka, ewangelicka i żydowska, następnie lata I wojny światowej, walk powstańczych i czas plebiscytu na Śląsku, a także trudny okres II wojny światowej i hitlerowskiej okupacji, skończywszy na współczesności. W opracowaniu nie pominięto też tak istotnej tematyki, jaka wiąże się ze środowiskiem geograficznym i przyrodniczym Mikołowa. Miasto to nie tylko centrum, ale także sołectwa i dzielnice, dlatego w prezentowanej pracy znajdą Państwo opis przestrzennego rozwoju gminy. Autorzy uwzględnili również tak ważne zagadnienia, jak rozwój gospodarki, kultury i oświaty. Wśród autorów znalazło się wielu uznanych i cenionych naukowców oraz pasjonatów historii: Damian Absalon, Grzegorz Bębnik, Adam Dziuba, Edelgarda M. Foltyn, Piotr Greiner, Jakub Grudniewski, Ryszard Kaczmarek, Michał Mączka, Jerzy Polak, Jerzy Sperka, Bronisława Jeske-Cybulska, Iwona Kurdziel-Drzewiecka, Maria Lipok-Bierwiaczonek, Halina Nocoń, Marian Sworzeń, Barbara Sznober, Małgorzata Kaganiec.
Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu monografii w cenie 100 złotych.
Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na wsparcie Ukrainy.
3 marca 2022 roku
godz. 17:00
Miejska Placówka Muzealna
Wstęp wolny
godz. 17:00
Miejska Placówka Muzealna
Wstęp wolny