Koronawirus – Dezynfekcja
TANI I PROSTY PŁYN DEZYNTEKUJĄCY
ze spirytusu lub denaturatu
Skąd szybko wziąć jakiś możliwie tani płyn dezynfekujący na skórę i otoczenie w chwili gdy albo wszystko jest wykupione albo poszybowało w cenach. Więc jako farmaceuta i kombinator J podpowiadam.
Dobrym płynem do dezynfekcji skóry i otoczenia (przedmiotów, powierzchni, itp.) jest 70% spirytus, czyli etanol lub też tani denaturat doprowadzony do takiego stężenia. Na dobrą sprawę taki roztwór by wystarczył pomijając fakt, że będzie wysuszał skórę ale przecież można ją później czymkolwiek innym natłuścić.
Jak taki roztwór osiągnąć?
W dużym uproszczeniu i by każdy mógł sobie go szybko zrobić, zaznaczając, że do celów dezynfekcyjnych nie jest potrzebna wielka dokładność, więc podam uproszczone ilości.
1 – Spirytus spożywczy (rektyfikowany) ze sklepu zawiera 95% (objętościowo) alkoholu etylowego.
Bierzemy 86 ml tego spirytusu i dodajemy 15 ml sumy innych składników, którymi może być sama woda lub sam żel aloesowy (np. z drogerii) lub można zmniejszyć ilość wody o dodawane inne składniki, którymi mogą być osobno lub razem: – glicerol (2ml), – woda utleniona (5ml), zapachowe olejki eteryczne aloesowy, lawendowy, herbaciany jak i inne np. po 10 kropli.
Jak nie masz czym odmierzyć tych ilości to zrób tak: butelkę ze sklepu 0,5 litra (500 ml) przelej do większego naczynia i dodaj do tego 87 ml wody lub 58 ml wody i 29 ml 3% wody utlenionej lub inne kombinacje z aloesem czy olejkami eterycznymi ? zapachowymi, zawsze zachowując stosunek 0,5 litra (500 ml) do 87 ml sumy pozostałych składników.
Jak odmierzyć – łyża do herbaty to 5 ml, a łyżka stołowa do zupy to 15 ml, a 1 szklanka to 240 ml.
2 ? Denaturat zawiera spirytus o stężeniu 92% i dodatki smakowe oraz barwiące mające zniechęcić do konsumpcji ale za to jest znacząco tańszy i można z niego zrobić dokładnie taki sam płyn dezynfekujący szczególnie do otoczenia gdyż może nie mieć miłego zapachu.
Bieżemy 85 ml denaturatu i dodajemy 15 ml sumy innych składników jak wyżej,
lub bierzemy pół litra – butelkę denaturatu czyli 0,5 litra (500ml) i dodajemy 88 ml sumy innych składników. Jeżeli zrobimy roztwór z 3% wodą utlenioną, to 58 ml wody i 29 ml 3% wody utlenionej.
Ja zrobiłem z 1 litra denaturatu i dodałem do niego 116 mililitrów wody z kranu i 58 mililitrów 3% wody utlenionej z apteki.
Gdyby ktoś dociekał skąd taka receptura to właśnie ją poleca dla aptek URPLWMiPB
http://www.urpl.gov.pl/pl/informacja-z-dnia-11-marca-2020-roku-w-sprawie-wprowadzenia-do-farmakopei-polskiej-narodowej
Dodanie 4 ml 3% wody utlenionej (z apteki) wzmaga siłę dezynfekcyjną, natomiast pozostałe składniki jak glicerol (gliceryna), czy żel aloesowy to składniki nawilżające skórę, zaś olejki eteryczne to substancje zapachowe ale ja zrobiłem tylko z denaturatu, wody i wody utlenionej.
Gdyby ktoś miał jakieś pytania lub uwagi to zapraszam do dyskusji w tym temacie: https://www.facebook.com/BurmistrzPiechula/posts/2832108560201505
Inne receptury:
https://www.who.int/gpsc/5may/Guide_to_Local_Production.pdf