WERSJA KONTRASTOWA
EN PL Polityka cookies

Kiedy przejść na emeryturę? Przyjdź na konsultacje ZUS do domu kultury

31 sierpnia w godz. od 9:00 do 14:00 w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie będzie można skorzystać z porad doradcy emerytalnego z ZUS.


Jeśli masz pytania dotyczące warunków do przyznania emerytury, wyliczenia prognozowanego świadczenia, informacji na temat niezbędnych dokumentów do złożenia wniosku o emeryturę zgłoś się do mobilnego punktu konsultacyjnego ZUS w MDK.


Od października będzie obowiązywać niższy wiek emerytalny - dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65. W związku z dużym zainteresowaniem tematem w ZUS powołano specjalnych doradców emerytalnych. 31 sierpnia będą oni dostępni dla mieszkańców Mikołowa w tutejszym domu kultury. Zadaniem doradców jest wyjaśnienie zasad przyznawania emerytury, wytłumaczenia co ma wpływ na jej wysokości, poinformowaniu o niezbędnych dokumentach, które należy przedłożyć w ZUS wraz z wnioskiem emerytalnym oraz wyliczenia prognozowanej emerytury, tj. na jaką emeryturę można liczyć ubezpieczony, jeśli skorzysta się z prawa do wcześniejszej rezygnacji z pracy zawodowej, a na jaką w przypadku, gdy zaczekamy z tym do ukończenia 67. roku życia. Tym samym pośrednio podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia.

Wysokość świadczenia doradca wyliczy za pomocą tak zwanego kalkulatora emerytalnego. Wprowadzamy PESEL osoby i pokazują nam się wszystkie dane. Jeśli ta osoba określi się, że chce przejść na emeryturę np. w październiku, listopadzie czy grudniu, to możemy mu wyliczyć symulację tej emerytury, w kwocie brutto.


Trzeba pamiętać o tym, że decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient. Warto pamiętać, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Doradca pomoże również skompletować i wypełnić wniosek. 


Jakie dokumenty warto zabrać ze sobą na spotkanie z doradcą emerytalnym:

  • - dowód osobisty
  • - dokumenty potwierdzające zatrudnienie i ewentualnie wynagrodzenia potrzebne do skompletowania wniosku o emeryturę (np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, książeczki wojskowe, akta urodzenia dzieci)
  • - decyzja o kapitale początkowym
  • - informacje o stanie konta osoby ubezpieczonej
  • - obecny stan środków na rachunku w OFE

 


Podczas konsultacji z ZUS będzie możliwość założenia bezpłatnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS.


powrót do strony głównej | powrót do poprzedniej strony

Urząd Miasta
Rynek 16, 43-190 Mikołów

tel.: 32 324 85 00
faks: 32 324 84 00

um@mikolow.eu

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek: 7:30-17:00
Wtorek-Czwartek: 7:30-15:30
Piątek: 7:30-14:00

Administrator strony
promocja@mikolow.eu

Rzecznik Prasowy
Tomasz Rogula
tel.: 534 286 608
rzecznik@mikolow.eu

Mapa strony - Nota prawna - Wszelkie prawa zastrzeżone Mikołów 2017