WERSJA KONTRASTOWA
EN PL Polityka cookies

Rusza długo oczekiwana rewitalizacja kamienic w rynku i przyległym kwartale. Burmistrz Stanisław Piechula pozyskał z funduszy unijnych środki na ten cel. Choć Mikołów był gotowy sięgnąć po fundusze już dużo wcześniej, konkurs na ich podział był wielokrotnie przekładany przez Marszałka. Decyzja wreszcie zapadła, kolejna mikołowska inwestycja otrzyma dofinansowanie. To blisko 6,3 mln zł (całość inwestycji to niecałe 11,5 mln zł).

Za te pieniądze przeprowadzony zostanie remont kapitalny 4 kamienic znajdujących się w rynku i kwartale do niego przyległym: Rynek 2, ul. Jana Pawła II 4 i 6 oraz przy ul. św. Wojciecha 14. Nie chodzi tu jednak o odnowienie samych fasad budynków, ale przede wszystkim gruntowny remont wnętrz oraz całych zapleczy z budynkami gospodarczymi i przynależnymi podwórkami.

W kamienicy przy ul. Jana Pawła II 6 wyremontowane zostaną mieszkania. Budynek – podobnie jak pozostałe trzy - zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej, piece kaflowe w mieszkaniach zostaną zastąpione ekologicznym systemem grzewczym. W budynkach wymienione zostaną także instalacje wodne, sanitarne i elektryczne. Trzy pozostałe budynki pełnić będą funkcję Centrum Aktywności Społecznej. Misją tej instytucji będzie wszechstronne wspieranie mieszkańców aktywnych społecznie. Osoby mające ciekawe pomysły do realizacji w przestrzeni publicznej, będą mogły otrzymać tu kompleksowe wsparcie. Centrum będzie również miejscem, w którym swoją działalność administracyjną będą mogły prowadzić organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej czy wolontariusze. Do dyspozycji będzie wyposażona sala do coworking-u, powstanie też kawiarenka społeczna z małym bistro. Dzięki świetnej lokalizacji każdy zainteresowany będzie mógł tu zajrzeć nijako „po drodze”. Centrum ma być dostępne przez cały dzień, a nawet wieczorami i w weekendy. Będzie tu można zorganizować spotkania robocze, konferencje czy konsultacje, korzystać z przestrzeni obiektu i jego wyposażenia.

W budynku przy ul. św. Wojciecha 14 działać będzie klub dziecięco-młodzieżowy. Z jego inicjatywy prowadzone będą działania profilaktyczno-wychowawcze w otwartym środowisku: na rynku, podwórkach, w pobliskich parkach itd.    
Prace w jednej z kamienic już ruszyły (Jana Pawła II 6). Wkrótce ogłoszone zostaną przetargi na kolejne budynki.powrót do strony głównej | powrót do poprzedniej strony

Urząd Miasta
Rynek 16, 43-190 Mikołów

tel.: 32 324 85 00
faks: 32 324 84 00

um@mikolow.eu

Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek: 7:30-17:00
Wtorek-Czwartek: 7:30-15:30
Piątek: 7:30-14:00

Administrator strony
promocja@mikolow.eu

Rzecznik Prasowy
Tomasz Rogula
tel.: 534 286 608
rzecznik@mikolow.eu

Mapa strony - Nota prawna - Wszelkie prawa zastrzeżone Mikołów 2017